Hasan Gazi Türbesi | Şehitlik Anıtı | Drone Çekimi03:10

Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı | Drone Çekimi
Darende / Malatya

Şiir: Mehmet Akif Ersoy
Seslendiren: İsmail Coşar

Hasan Gazi Türbesi Hakkında

Seyyid Hasan Gazi Hazretleri, Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in torunlarından, Hüseyin Gazi’nin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur. (Miladi 830)

Hasan Gazi’nin türbesi, bakımsız ve yıkılmaya terk edilmiş durumda iken, Vatanı için canını feda eden şehitlerimize ve ecdâdımıza saygı anlayışımız gereği, Vakfımız tarafından projelendirilerek yeniden inşâ edilmiştir. Türbe, mescid inşası ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve evlatlarının katkılarıyla yapılan eser, Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı adıyla 26 Ağustos 2005 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Seyyid Hasan Gazi Hazretlerinin yeni yapılan türbesinin mimarî estetiği , Hz. Hüseyin (ra) Efendimizin Kerbelâ’daki mübarek kabri şeriflerinin kubbe mimarisini hatırlatmaktadır. Türbe binasının kuzey tarafına ise Darendeli şehitlerimiz adına Şehitlik Anıtı inşa edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda, İstiklâl harbinde, Osmanlı-Rus harbinde, Kore’de, iç isyanlarda, Trablusgarb’da, terörle mücadelede ve 15 Temmuz kalkışmasında şehit olan Darendeli pek çok şehidimizin adları birer mermer levhaya yazdırılarak şehitlik anıtı içerisine asılmış ve adları ölümsüzleştirilmiştir.

Detaylı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:

Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"