Hayati İnanç ile Darende’de Röportaj05:01

  • 18,143 izlenme

Divan edebiyatı üzerine yaptığı “Can veren pervaneler” isimli televizyon programları ve yazdığı kitaplar ile tanınan Yazar Hayati İnanç Darende Somuncu Baba Külliyesi‘ni ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Darende’nin çok özel bir yer olduğunu kaydeden İnanç şu ifadeleri kullandı:

“Burası asil milletimizin kalbinin attığı yerdir. Burada dinimize, tarihimize, kültürümüze bağlılığımızı tazeleriz. Buradaki her detay her taşı, içtiğimiz bir yudum su dâhil size sizi hatırlatır. Tıpkı aynaya bakmış gibi oluruz kendimizi görürüz. Yer altı zenginliklerini ihmal etmek milletin canına kastetmekle eş anlamlıdır. Burası o nadide yerlerden bir tanesidir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın hocası Akşemsettin onun hocası Hacı Bayram-ı Veli onunda hocası Somuncu Baba Hazretleri. Burada işte o manevi havayı teneffüs ediyorsunuz. Burada tekrardan kökleriniz ile irtibat kuruyorsunuz. Bilinir ki en büyük öksüzlük köksüzlüktür. Hamdolsun köksüzlük bizim için söz konusu değil ama unutma ihtimali var mı var. İşte burada hatırlama ve tazeleme fırsatı buluyoruz. Burası çok özel bir yer.” dedi.

“Hulusi Efendi’yi TRT’de yâd ettik”

Hayati İnanç, Hulusi Efendi Hazretleri’nin divanını yıllar önce okuduğunda çok etkilendiğini anlatarak divan hakkında şöyle konuştu;

“Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri’nin divan şairliğinden haberimiz oldu. Biz malum şiirle ilgiliyiz. Hulusi Efendi’nin divanı elimize geçti. Çok lezzetli şiirlerdi. Çokça okuduk, meşk ettik. Cenab-ı Allah fırsat verdi TRT de canlı bir programda Hulusi Efendi Hazretlerini yâd etme imkânı bulduk. Öyle bir muhabbet, yakınlık hâsıl oldu. Klasik üslupta hem de bir divan şiirinin 1990 yılında vefat eden hem de bir gönül sultanı tarafından yaşatıldığını görmek, göstermekte çok manidar idi. Hamdolsun daha öncede gelmiştim ama bugünde nasip oldu. Dua talebimi tekrar ediyorum.”

Hayati İnanç kimdir?

1961 yılında Denizli’nin Çameli ilçesinde doğmuştur. Aslen Sudanlı bir aileye mensup olan İnanç, dört kardeşin en büyüğüdür. İlkokul yıllarını Denizli Çameli ilçesinde tamamlamış, 1977 yılında Aydın Lisesi’nden mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış Lisans eğitimini 1984 yılında tamamlamıştır. Avukatlığın dışında yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yapmıştır.

“En değerli iş insana yatırım” inancında olan Hayati İnanç, klasik eserlerden edindiği heyecanı, her yaştaki gençlerle paylaşmak amacıyla Can Veren Pervaneler isimli eserlerini kaleme almıştır. Ayrıca TRT ve Diyanet TV kanallarında “Can Veren Pervaneler” isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Klasik eserler ve divan edebiyatı üzerine yaptığı okumalarla ilgili olarak ülke genelinde çok sayıda konferans ve seminer vermiştir.”

Enjoyed this video?
hayati inanc darende somuncu baba ziyaret
"No Thanks. Please Close This Box!"