Hulusi Efendi’den Turgut Özal’a Nasihatler03:24

  • 0

Osman Hulusi Efendi’den Turgut Özal’a Nasihatler

Osman Hulusi Efendi Turgut Özal ile görüşmesinde idarecilere nasihatlerde bulunmuştur. Bu nasihatler günümüz idarecileri için de önemli bir yol göstericidir.

8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal Bey, 1983 yılındaki seçimlerden sonra başbakan olmuş hemen sonra “Ben Darende’nin milletvekiliyim.” deme nezaketinde bulunmuştur. Gerek seçimden önce gerekse seçimden sonra Darende’ye karşı muhabbeti devam eden Turgut Özal Bey ile Osman Hulusi Efendi Hazretleri gerek Malatya’da gerekse Ankara’da bir çok defa görüşmüşlerdir.

Seçimden önce Darende’ye gelerek Osman Hulusi Efendi Hazretleri ile görüşen Turgut Özal Bey’e Osman Hulusi Efendi Hazretleri’nin yapmış olduğu nasihatler görüşmede nasihatleri not alan Ali Coşkun tarafından anlatılmış ve yazar Yavuz Donat tarafından da gazetede paylaşılmıştır.

2012 yılında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslar Arası Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen Uluslar Arası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu programında sunuculuk yapan Sanatçı Serdar Tuncer Bey hatırayı şu şekilde anlatmıştır:

“Halka Hizmet Hakk’a Hizmettir”

Turgut Özal Bey, parti kurup siyasete atılmaya niyet edince Ali Coşkun Bey’e der ki: “Gel seninle bir yere gideceğiz… Akıl danışacağız.” Doğruca, Malatya’ya gelirler, Şeker Fabrikasının misafirhanesinde Hulûsi Efendi Hazretleri’yle buluşurlar. Meşhur Somuncu Baba Hazretleri’nin torununa müracaat ederler. Ali Coşkun Bey o görüşmede neler konuşulduğunu şöyle naklediyor:

“Turgut Özal konuyu uzun uzun anlattı. Özetleyelim: “Parti kurup, seçime girmek niyetindeyim. Millî Güvenlik Konseyi yeşil ışık yakıyor. Sizin düşünceniz benim için önemli… Ne diyorsunuz?” dedi. Söz sırası Hacı Hulûsi Efendi Hazretleri’ne gelince: “Hayırlı olsun… Allah yolunu açık etsin.” buyurdu.

Hazret söze devam etti: “Sana birkaç şey söyleyeceğim. “Ben, ben deme.” Bencillik insanı şaşırtır… Doğru yoldan uzaklaştırır. İstişareye önem ver… Siyasette diyalog esastır. Devlet dairesinde dürüst ol… Dünya malına tamah etme… Devletin malını, parasını gözün gibi koru. Sakın ola ki makam hırsına kapılma.”

Turgut Özal, Ali Coşkun’dan “not almasını” ister. Ali Coşkun da “Sohbeti ve öğütleri” not eder. Görüşme bitmiştir… Çıkmak üzerelerdir. Hacı Hulûsi Efendi Hazretleri son bir şey daha söyler: “Halka hizmet Hakk’a ibadettir… Ama sen bu sözü kullanırken “ibadet” deme… Yoksa sana “takunyalı” derler… En iyisi sen de ki: “Halka hizmet Hakk’a hizmettir.” Turgut Özal Bey Hulûsi Efendi Hazretleri’nin duasını alır, “Halka hizmet Hakk’a hizmettir.” sloganıyla halkın teveccühünü kazanır yıllarca memlekete hizmette bulunur.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"