Kayseri | Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli1:17:28

  • 0

Kayseri Talas Belediyesi ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı işbirliği ile Kayseri’de Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli düzenlendi.

Anadolu’nun manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba ve ahfâdından mutasavvıf ve divân şâiri Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi, Kayseri Talas Belediyesi ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen “Kayseri Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli” programı ile anıldı.

Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen panel programına; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi ile şehir içinden ve şehir dışından çok sayıda misafir katıldı.

Darende Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi imam hatiplerinden Hafız Mustafa Baş´ın Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti. Programın panel bölümünde Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarih bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri ‘nin hayatı ve Osmanlı Devleti üzerindeki etkilerini anlatan bir konuşma yaptı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kadir Özköse ise konuşmasında Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri ‘nin hayatı, eserleri ve günümüze etkilerini anlattı.

Programda Sanatçı Halil Necipoğlu tarafından verilen tasavvuf musikisi konseri katılımcıları mest etti. Osman Hulûsi Efendi Hazretleri ‘nin Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî adlı eserinden bestelenen ilahileri seslendiren Halil Necipoğlu ve ekibi dinleyicilerinden büyük beğeni aldı.

Program sonunda Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi´ye, Somuncu Baba Hazretleri´nin doğduğu ev ve camiinin bulunduğu Akçakaya Mahallesi Şeyh Hamid Tekkesi ile ilgili Sosyal Tesis Açılış Beratı’nı takdim etti.

Panel sonrasında salonun fuaye alanında düzenlenen Divân-ı Hulûsi-i Darendevi ´den Hüsn-i Hat Sergisi ile Somuncu Baba fotoğraf sergisi ziyarete açıldı. Ülkemizin başarılı hattat ve tezhib üstadları tarafından hazırlanan Hüsn-i Hat Sergisi ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezildi.

Program hakkındaki detaylı bilgiler için tıklayınız…

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"