Kırk Hadis | 2.Hadis | Somuncu Baba 40 Hadis Eserinden02:29

  • 584

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın yorumuyla Kırk Hadis – 2.Hadis

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri “Kırk Hadis” adlı eserinde yer verdiği hadis-i şeriflere aynı zamanda yorum ve açıklamalarını eklemiştir. Eseri Nasihat Yayınları’ndan temin edebilirsiniz.

2.Hadis:

“Muaz (r.a) anlatıyor: Merkep üzerinde Hz. Peygamber’in terkisinde idim. Aramızda sadece semerin ardındaki çıkıntı vardı. Bana ‘Ey Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki haklarıyla, kulların Allah üzerindeki haklarının ne olduğunu biliyor musun?’ diye sordu. Dedim ki: ‘Allah ve O’nun elçisi daha iyi bilir.’ Bunun üzerine Hz. Peygamber bana; ‘Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, kulların O’na itaat etmeleri ve başka hiç bir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı ise, kendisine hiçbir şeyi şirk koşmayanlara azap etmemesidir.’ Bunun üzerine ‘Ey Allah’ın elçisi! Bunu insanlara müjdeleyeyim mi?’ diye sordum. Peygamber (s.a.v) bana, ‘Hayır, o zaman (buna güvenip) tembellik ederler.’ buyurdular.” (Buhârî, Libâs, 101)

2.Yorum:

“Bütün emirlerine yapışmak suretiyle Allah’a hakkıyla kulluk eden, yasaklarının tamamından kaçınan, aşikâr-gizli hiçbir şirk çeşidiyle O’na şirk koşmayan kimsenin kalbini Allah kâmil imana ulaştırır, dalâlet ve tuğyândan kurtarır.” Şeyh Hâmid-i Veli Somuncu Baba

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin hayatı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Web Sayfası

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"