Somuncu Baba kimdir?03:15

Anadolu’nun manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğmuştur. İlim tahsili ve irşad vazifesiyle diyar diyar dolaşan Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri Bursa’da yaşadığı dönemde halk arasında “Somuncu Baba” olarak bilinir olmuştur. Bursa Ulu Camii’nin açılış hutbesini irad eden Somuncu Baba Hazretleri şöhretten kaçındığı için Bursa’dan ayrılmış, bir çok şehirde irşâd faaliyetlerine devam etmiş nihayet 1412 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde vefat etmiştir.

Somuncu Baba Türbesi Darende’de Anadolu’nun en fazla ziyaretçi alan merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Türbe, hazire, cami, müze ve kütüphane bölümleri ile ziyaretçilerine hizmet veren Darende Somuncu Baba Külliyesi, mimari özellikleri ve doğal çevresi ile her yıl yüzbinlerce misafir ağırlamaktadır.

TrtHaber kanalı tarafından hazırlanan “Yoldan Çık Darende” belgeseli videosunda Darende hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Videomuzda bu belgeselin Somuncu Baba Külliyesi hakkında bilgiler içeren bölümünü bulabilirsiniz.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"