Somuncu Baba Külliyesi Açılış Programı22:04

  • 0

14.Yüzyıldan beri hizmet veren Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi, yeni inşa edilen binaları için açılış programı düzenlendi. Darende’de 15 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen program Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi avlusunda gerçekleştirildi. Açılış programına; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Valisi Vasip Şahin, Nijerya’lı Büyükelçi Mohammed Yousuff Babangideo, çevre ile ve ilçelerden gelen protokol üyeleri ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen binlerce misafir katıldı.

Her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçi ağırlayan Somuncu Baba Külliyesi’nin bânîliğini Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı sağlıyor. Açılış programında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi’ye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı ‘Açılış Beraatı’nı takdim etti.

Külliye son haliyle aynı anda 10.000 kişinin ibadet edebileceği şekilde tanzim edildi. Külliye içerisinde aynı zamanda Kültür Bakanlığı tarafından Türkiye’de en fazla ziyaretçi kapasitesine sahip 4.Müze olan Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Müzesi ile Şeyh Hamid-i Veli Kütüphanesi yer alıyor.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"