Sultanbeyli Belediyesi | Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli1:11:35

İstanbul Sultanbeyli Belediyesi
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

İstanbul Sultanbeyli Belediyesi tarafından Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli düzenlendi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşma yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin:

“Bu tür etkinliklerle özellikle genç kuşakların, milli ve manevi önderlerimizi, rehberlerimizi özümsemesini arzu ediyoruz. Üzerinde bin yıldır yaşadığımız bu topraklar bugüne kadar bağrında birçok değeri yetiştirdi. O değerlerin başında gelen Somuncu Baba ve Osman Hulûsi Efendi, bizim manevi dünyamıza ışık tuttu. Onların ışıklarıyla aydınlanan bu toprakların üzerinde büyük bir İslam medeniyeti kuruldu ve hala o ruhla medeniyetimiz yoluna devam ediyor.” dedi.

Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman´ın konuşmacı olarak katıldığı programda Somuncu Baba İlahi Grubu  tarafından ilahiler seslendirildi. Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Somuncu Baba´nın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdiği konuşmasında:

“Somuncu Baba Hazretlerini öğrenmeye başladığım gün hissettiğim sıcaklığı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu zat hayatıyla şanıyla sembollerle dolu olan bir Allah dostudur. Çünkü onda 3 önemli özellik bir aradadır; baba, somun ve fırın. Bu 3 şey insanın en çok ihtiyaç duyduğu 3 şeydir. Aslında Somuncu Baba maddi bir fırın kurmamış, Allah aşkıyla yanan bir gönül oluşturarak Allah´ın rızasıyla bir hayat tarzı oluşturmuş, kendisine güvenenleri o manevi fırında dergâhında olgunlaştırarak insanlığın en çok muhtaç olduğu manevi önderleri, insanlığa emanet bırakmıştır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın ahfadından mutasavvıf ve divan şâiri Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretlerinin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verdi. Program sonunda ise Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî´den “Hüsn-i Hat Sergisi” ve fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin´in çeşitli fotoğraflarından oluşan “Fotoğraf Sergisi” katılımcıların ilgisine sunuldu.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"