Üsküdar Belediyesi | Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli1:15:25

  • 664

İstanbul Üsküdar Belediyesi
Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Paneli

İstanbul Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Paneli Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda; yaşadıkları döneme damga vuran, bıraktıkları eserler ve yetiştirdikleri talebeleri ile günümüze ışık tutan bu iki Allah dostunun hayatları ve günümüze etkileri anlatıldı.

Marmara İlahiyat Camii imam-hatîbi Hâfız Halil Necipoğlu tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilâveti ile başlayan programda Hulûsi Efendi Vakfı adına açılış konuşmasını Aydın Duman yaparken, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Hafız Halil Necipoğlu’nun Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den ilahiler seslendirdiği konser programı izleyicilerden büyük beğeni gördü. Programın Panel bölümünde konuşma yapan Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abdullah Kahraman, Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba’nın hayatı, eserleri ve günümüze etkileri hakkında bilgiler verdi. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil ise Asırlara Hitâb Eden Âlim Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi konulu konuşmasında Osman Hulûsi Efendi’nin örnek hayatı ve eserleri hakkındaki tebliğini sundu.

Program sonunda Hattat Muhammet Mağ ve ekibi tarafından hazırlanan Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den Hüsn-i Hat sergisi ile fotoğraf sanatçısı Cemil Şahin’in çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ziyarete açıldı.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"