Hasan Gazi Türbesi | Tanıtım Filmi13:24

Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı | Tanıtım Filmi | Darende – Malatya

Seyyid Hasan Gazi Hazretleri, Peygamber Efendimiz (sav)’in torunlarından, Hüseyin Gazi’nin kardeşi, Seyyid Battal Gazi’nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Darende Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur. (Miladi 830)

Hasan Gazi Hazretlerinin türbesi, bakımsız ve yıkılmaya terk edilmiş durumda iken, Vatanı için canını feda eden şehitlerimize ve ecdâdımıza saygı anlayışımız gereği, Vakfımız tarafından projelendirilerek yeniden inşâ edilmiştir.

Türbe, mescid ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve evlatlarının katkılarıyla yapılan eser, Hasan Gazi Türbesi ve Şehitlik Anıtı adıyla 26 Ağustos 2005 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Seyyid Hasan Gazi Hazretlerinin türbesinin mimarî estetiği, Hz. Hüseyin (ra) Efendimizin Kerbelâ’daki mübarek kabri şeriflerinin kubbe mimarisini hatırlatmaktadır. Türbe binasının kuzey tarafına ise Darendeli şehitlerimiz adına Şehitlik Anıtı inşa edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda, İstiklâl harbinde, Osmanlı-Rus harbinde, Kore’de, Trablusgarb’da, terörle mücadelede ve 15 Temmuz kalkışmasında şehit olan Darendeli şehitlerimizin adları mermer levhaya yazdırılarak şehitlik anıtı içerisine asılmış ve adları ölümsüzleştirilmiştir.

Hasan Gazi Türbesinin günümüzde de bakım, onarım ve çevre düzenleme işleri Hulusi Efendi Vakfı tarafından karşılanmaktadır. Türbe hakkında bilgi ve fotoğraflar için tıklayınız.

Tanıtım filminde türbenin tarihi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"