Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Merasimi | Darende – 2015

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Anma Merasimi | Darende – 2015

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merâsimi Darende Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

Anadolu’nun manevi mimarlarından Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri ve asrımız mutasavvıflarından Âlim, Mütefekkir ve Divân Şâiri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi 18 Temmuz 2015 Cumartesi günü Darende Somuncu Baba Külliyesi’nde düzenlenen programda yâd edildi.

Vakfımız tarafından 1991 yılından itibaren düzenli olarak yapılan program bu yıl Darende Belediyesi ile ortaklaşa olarak “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merâsimi” adı altında gerçekleştirildi. Somuncu Baba Külliyesi ’nin manevi ikliminde gerçekleştirilen programa; Bosna Hersek ve Ülkemizin çeşitli şehirlerinden binlerce misafir katıldı.

Program; ülkemizin önde gelen hâfızlarından Yrd. Doç Dr. Fatih Çollak’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser tarafından yapılan selamlama konuşmasının ardından, Malatya Milletvekilleri Nurettin Yaşar ve Bülent Tüfenkci ile Merkez Valisi Adnan Yılmaz söz alarak Vakfımızın hizmetleri ve programla ilgili düşüncelerini belirttiler. Programa Bosna Hersek’ten misafir olarak katılan grubun duygu ve düşüncelerini ve Bosna Hersek halkının selamlarını Bosna’lı Misafirlerden Suad Mujakic dile getirdi. Adnan Beciragic’in tercümanlık yaptığı konuşma sık sık alkışlarla kesildi.

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretlerinin hayatları hakkında bilgiler veren Uzman Tarihçi Rasul Kesenceli, Osmanlı arşiv belgelerine göre Somuncu Baba Hazretlerinin Darende’de medfun olduğunu vurguladı. Somuncu Baba İlahi grubunun Somuncu Baba Hazretleri ve Hulusi Efendi Hazretleri’nden seslendirdiği ilahiler izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

İstanbul Yunus Emre Camii İmam- Hatîbi Hâfız Mehmet Hanifi Pervâne ve Somuncu Baba Külliyesi İmam- Hatiplerinden Hâfız Mustafa Baş’ın Kur’an-ı Kerîm Tilâvetlerinin ardından Emekli Müftü Dr.Süleyman Aktaş tarafından Somuncu Baba ve Hulusi Efendi adına okunan Kur’an-ı Kerîm Hatimleri için duâ edildi.

Vakıf Başkanımız Hamid Hamidettin Ateş tarafından Bosna’lı misafirlere günün hatırasına hediye takdimi yapıldı. Ardından tüm misafirler tarafından Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Hazretlerinin türbeleri ziyaret edildi. Programa katılan binlerce misafire Vakfımız tarafından yemek ikramı yapıldı.

Programın öğleden sonraki bölümüne katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz Anma Merâsimi’nin hayırlara vesile olması temennilerinde bulunarak Anadolu erenlerinden Somuncu Baba ve onun neslinden gelen büyük mutasavvıf ve Divan Şairi Osman Hulûsi Efendi’nin hoşgörü çağrısının dünyaya duyurulmasında Vakfımızın yapmış olduğu başarılı organizasyonlardan dolayı Vakıf Başkanımız Hamid Hamidettin Ateş’e teşekkür etti. Programa katılan ve destek veren başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmet Yılmaz olmak üzere tüm protokol erkânına ve tüm gönül dostlarına teşekkür ederiz…

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"